Сучасне сільськогосподарське виробництво — сильна галузь промисловості країни. Але дрібні фермерські господарства та великі компанії стикаються з тими самими проблемами, пов’язаними з неефективним використанням техніки, крадіжками палива, спробами механізаторів заробити «на стороні». Такі зловживання підвищують собівартість продукції, погіршують становище підприємств у конкурентному суперництві коїться з іншими виробниками сільськогосподарської продукції.
GPS контроль с/г техніки
Один із найбільш дієвих способів боротьби з негативними явищами – GPS — моніторинг сільськогосподарської техніки. Це комплекс апаратно-програмного забезпечення, що дозволяє контролювати декілька параметрів діяльності тракторів, комбайнів, автомобілів та причіпних пристроїв. Крім боротьби з несумлінним ставленням до роботи з боку персоналу, супутниковий контроль дозволяє:
- оптимізувати маршрути пересування техніки;
- правильно розрахувати логістику доставки продукції;
- вчасно провести агротехнічні заходи;
- грамотно використати машино-тракторний парк.
Аналіз діяльності сільськогосподарських підприємств показує, що частина техніки використовується непродуктивно, простоює без об’єктивних причин, перевитрати палива на непродумане пересування. GPS — моніторинг у сільському господарстві дозволяє скоротити витрати на виробництво одиниці продукції (незалежно від культури, що вирощується) на 25 і більше відсотків.
Особливості використання GPS — моніторингу
Частина власників та керівників сільськогосподарських підприємств побоюються, що витрати на GPS — моніторинг сільгосптехніки будуть надто великими і окупляться не скоро. Досвід прогресивних підприємств, використовує цю систему показує, що у перший рік експлуатації супутникових систем контролю за роботою техніки витрати повертаються, а прибуток від продукції збільшується без підвищення ціни. Відбувається це завдяки економії на паливі, продуктивного використання потужностей, можливості точного обліку відпрацьованих мотогодин.
Економія палива
Встановлені на машинах різних типів GPS трекерів для техніки дозволяють диспетчеру контролювати всі пересування по дорозі на оброблюване поле і безпосередньо в зоні роботи. GPS мітка авто виключає порушення під час обприскування полів гербіцидами, внесення добрив, випадки невиправданих простоїв під виглядом ремонту неіснуючих поломок.
Внаслідок впровадження контролюючої системи з передачею інформації на диспетчерський пульт у режимі онлайн, врожайність значно зростає без додаткових витрат на добрива та агротехнічні операції. Правильно налаштований моніторинг сільгосптехніки дозволяє:- підвищити загальну ефективність використання наявного парку техніки;
- автоматизувати технологічні процеси;
- виключити із процесу вирощування сільськогосподарських культур непродуктивні операції;
- усунути випадки зловживань із паливом;
- знизити витрати на експлуатацію техніки;
- скоротити простої;
- оптимізувати склад парку техніки;
- знайти та повернути викрадену техніку;
- створити безпечні умови для роботи персоналу.
Супутниковий моніторинг дозволяє точно визначити розміри площ, що обробляються, реальний обсяг використаного посівного матеріалу і прогнозувати врожайність, виходячи з умов на кожному з полів. Дані супутникового моніторингу архівуються та зберігаються у пам’яті комп’ютерів. Це дозволяє створити базу даних для аналізу діяльності підприємства на довготривалому проміжку. Такий аналіз дає можливість прогнозувати подальший розвиток компанії, відмову від вирощування непродуктивних культур та введення в сівозміну нових рослин.
Дані GPS — моніторингу також відкривають можливості визначення професіоналізму персоналу і ставлення до роботи кожного співробітника. Часто трапляється так, що навіть найсучасніша техніка виявляється малоефективною через неписьменне управління. Порівняння продуктивності однотипних машин дозволяє прийняти рішення про заміну оператора, або направлення його на курси підвищення кваліфікації.
Також спостерігаються випадки, коли причіпне та начіпне обладнання не відповідає потужності машини. Марно витрачається паливо та гроші на оплату праці механізаторів. Через відсутність додаткового обладнання простоюють трактори та навантажувачі, які можна використовувати на інших видах робіт, або здавати в оренду за часів міжсезоння.
Як організувати контроль над роботою техніки та обробкою полів Але ефект від впровадження GPS — моніторингу можна отримати лише в тому випадку, якщо датчики та система контролю встановлені комплексно та забезпечені належними програмами. Самостійно таку систему створити неможливо, необхідна участь спеціалізованих компаній. Такі підприємства України пропонує виробникам сільськогосподарської продукції низку готових рішень GPS контролю.